Що університети можуть дати країні?
Питання одразу викликає бурю емоцій. Чи в змозі ми щось дати? У голові прокидається діалог, і на думку спадає одразу інше питання. Чи в змозі ми щось змінити?
Почнемо з найпростішого – поглянемо на значення слів «давати» та «змінювати».
Скориставшись тлумачним словником української мови, дізнаємося, що значення слова «давати» можна інтерпретувати по різному. Вибираємо найцікавіші значення, це: надавати в чиєсь користування; платити, виплачувати; дарувати що-небудь; виражати власну готовність до якої-небудь дії, спонукання робити що-небудь. Як бачимо, над цим словом можна замислюватися досить довго, обираючи власний варіант відповіді на питання, «що університети можуть ДАТИ країні?». Вузи вже вміють надавати, платити, дарувати, та не завжди, на жаль, бути готовими спонукати до дій.
Тепер повертаємося до слова «змінювати». Воно здається більш пафосним, але, як виявляється, більш простим та менш багатозначним. «Змінювати» тлумачиться таким чином: перетворювати що-небудь у щось інше та з’являтися замість того, що зникло, перестало існувати, діяти. Ми отримаємо тепер інше питання: «Що університети можуть змінити в країні?» І саме на нього можуть дати відповідь українські студенти. Шкода, що слово «дати» – це не наша прерогатива, але слово «змінити» ми можемо собі дозволити.
Ми, студенти, дуже наївні люди, адже ми мріємо про свободу в умовах глобалізації. Любимо свою Україну, яка ще не вмерла, боремося за свою мову, яка вже вмирає. Залежні від усіх і від усього, будуємо незалежну державу. Та все намагаємось дбати про консенсус і компроміс.
Зараз наша чаша терпіння задається такою бездонною, що можна подумати, начебто вона не має дна.
Потрібно змінювати країну! Давно вже треба прокидатись та боротись, вирішувати, говорити та діяти.
Досить!